Manewry „Wyspa w ogniu” – 18.09.2021r.

W dniu 18.09.2021 nasza jednostka została wysłana do Komendy Powiatowej PSP w Środzie Wielkopolskiej gdzie odbyła się inspekcja gotowości operacyjnej Plutonu Gaśniczego „ŚRODA”. Zapoznano nas z obowiązującymi wytycznymi oraz sprawdzono sprzęt oraz wymagane dokumenty. W skład plutonu wchodzi:
🚒 GCBA Scania 619[P]63 OSP Zaniemyśl
🚒 GCBA MAN 619[P]44 OSP Nowe Miasto nad Wartą
🚒 SLRR Mitsubishi 611[P]90 JRG Środa Wielkopolska
🚒 SH25 MAN 611[P]53 JRG Środa Wielkopolska
Po zakończonej inspekcji, cały pluton udał się nad miejsce wodowania łodzi ratunkowej w Zaniemyślu, gdzie został utworzony punkt koncentracji SiS na ćwiczenia pod kryptonimem „Wyspa w ogniu”. Przed ćwiczeniami zapoznano nas z założeniami taktycznymi, które obejmowały:
– Ewakuacje ludzi z wyspy
– Przetransportowanie sprzętu na wyspę
– Utworzenie linii gaśniczych
– Ugaszenie budynku hotelowego
– Obronę pozostałych budynków oraz drzew.
W pierwszej fazie w akcji brały udział dwa nasze zastępy GCBA oraz GBA + Łódź. Zastęp GCBA miał za zadanie przetransportowanie armatury wodnej, pompę pływającą NIAGARA oraz sprzęt potrzebny podczas gaszenia pożarów (aparaty ODO, kamerę termowizyjną, miernik wielogazowy, łom) oraz utworzenie pierwszej linii gaśniczej w obronie budynków. Zastęp GBA miał za zadanie zwodowanie łodzi ratowniczej oraz ewakuacje ludzi drogą wodną przy jej pomocy, a po zakończonej ewakuacji transport strażaków oraz sprzętu na wyspę. Podczas prowadzonej ewakuacji doszło do symulowanej sytuacji, gdzie osoba ewakuowana wpadła do wody i zaszła potrzeba jej wydostania. W drugiej fazie, zastęp OSP Kępa Wielka miał za zadanie utworzenie magistrali wodnej przez pływający pomost oraz utworzenie drugiej linii gaśniczej w natarciu na płonący budynek hotelowy. Wraz z przyjazdem kolejnych jednostek OSP, kolejny sprzęt gaśniczy był transportowany na wyspę drogą wodną oraz pomostem oraz tworzone były kolejne linie gaśnicze.
W ćwiczeniach brały udział:
🚒 JRG Środa Wielkopolska
🚒 OSP Zaniemyśl
🚒 OSP Nowe Miasto nad Wartą
🚒 OSP Środa Wielkopolska
🚒 OSP Pięczkowo
🚒 OSP Kępa Wielka
Po zakończonych ćwiczeniach wszystkie jednostki udały się do naszej remizy gdzie mogły odpocząć i zjeść coś ciepłego.
 
Zdjęcia: KP PSP Środa Wielkopolska